Wstecz

Wakacje i innowacje - czyli jak zacząć biznes już w liceum?

Gdańsk, 05 września 2024

Innovation Camp

Co roku Inkubator Starter latem zaprasza młodzież do wzięcia udziału w obozie biznesowym Innovation Camp by Starter. To przedsięwzięcie gwarantuje im wakacyjną przygodę, połączoną z poznaniem możliwych ścieżek zawodowych. W trakcie obozu, uczestnicy poznają od podszewki gdańskie przedsiębiorstwa i wypracowują rozwiązania prawdziwych wyzwań, z którymi na co dzień mierzą się te firmy. Tak zaczyna się historia Arete Project - spółki, która została założona przez uczestników obozu w Starterze przed dwoma laty.

Uczestnicy Innovation Camp by Starter

Plan spisany na kartce papieru

Grupa robocza CHOREG - bo tak nazwało się 5 uczestników obozu, czyli - Jakub Majewski, Tymon Zaniewski, Adam Zasiński, Hubert Matjaszczuk i Maciej Kotowski - otrzymała wyzwanie od Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Ich zadaniem było opracowanie pomysłów, które zachęciłyby mieszkańców do oddawania odpadów do Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) oraz takich, które mogłyby usprawnić proces odbioru na terenie zakładu.

„Szczerze mówiąc wyzwanie w ogóle nie przypadło nam do gustu. Kiedy je przeczytaliśmy nie mieliśmy pojęcia, jak się za nie zabrać. To, co nam wtedy pomogło, to nieplanowana burza mózgów w drodze do domu. Opowiadałem Maćkowi (Kotowskiemu) o pewnej aplikacji z elementami grywalizacji. Tak się złożyło, że akurat przechodziliśmy obok wiaty śmietnikowej, wokół której było pełno odpadów wielkogabarytowych. Wtedy nas olśniło! - Powinniśmy stworzyć rozwiązanie, które angażuje mieszkańców wynagradzając ich ekologiczne postawy. Następnego dnia podzieliliśmy się z resztą zespołu tą wizją i już wiedzieliśmy, co mamy robić. - wspomina Tymon Zaniewski.

Pierwszy zarys projektu został spisany na kartce w kratkę.

Jakub Majewski i Adam Zasiński. w trakcie projektowania zwycięskiego pomysłu

Znajomi tylko z widzenia

Najciekawsze jest to, że zupełnie się wcześniej nie znaliśmy. Jedynie trójka z naszego zespołu znała się z widzenia, bo chodziliśmy do tej samej szkoły, ale nigdy przedtem nie zamieniliśmy ze sobą słowa.

— Jakub Majewski

A jednak - tydzień wystarczył, żeby wygrać Innovation Camp! Potem, ramię w ramię przeszliśmy przez okres spotkań i negocjacji z Gdańską Organizacją Turystyczną, a ostatecznie założyliśmy spółkę. Uważam, że zrozumienie się nawzajem jest kluczem do sukcesu.

Każdy z nas ma inne zainteresowania i inny zestaw umiejętności - to również jest bardzo ważne, bo nie wchodziliśmy sobie w drogę. Tymon zajmował się aspektami wizualnymi, Maciek technicznymi, Adam i Hubert analizą danych i researchem. Moim zadaniem było zarządzanie pracą zespołu i stworzenie prezentacji, a tym samym sformułowanie wizji, którą chcieliśmy przedstawić jury i widowni. Do dzisiaj działamy na podstawie ustalonego wtedy podziału obowiązków - moim zdaniem sprawdza się to u nas świetnie - mówi Jakub Majewski.

Mistrzowie obozu - zespół CHOREG, który w przyszłości stanie się spółką Arete Project.

Aplikacja dobra na wszystko

Efektem pracy zespołu był pomysł na aplikację, która poprzez elementy grywalizacji, miała zachęcać mieszkańców do pomocy w rozwiązaniu problemu zalegających odpadów wielkogabarytowych. Użytkownicy aplikacji mogliby zarówno zgłaszać występowanie takich odpadów, jak i odbierać te zgłoszone.

W oparciu o własne doświadczenia i rozmowy z przedstawicielami różnych grup wiekowych, zadbaliśmy również o potrzeby wszystkich potencjalnych użytkowników.

Opracowany pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem jurorów i publiczności. Zdobył pierwsze miejsce, a dodatkowo zespół został zaproszony na rozmowy z Zakładem Utylizacyjnym, Urzędem Miasta Gdańska i Gdańską Organizacją Turystyczną, aby omówić możliwości wdrożenia.

Arete Project - czyli zakładamy spółkę!

Dla każdej firmy najważniejsze jest pozyskanie pierwszego klienta. Po rozmowach z Zakładem Utylizacyjnym wydawało im się, że są na dobrej drodze. Ponadto ich zespół był zgrany i współpraca układała się dobrze.

Zapadła więc decyzja o utworzeniu Arete Project P.S.A. W ramach swojej działalności, spółka zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz stron internetowych i ich wdrażaniem. Dzięki średniej wieku na poziomie 19 lat, zespół jest w stanie tworzyć projekty, które odpowiadają najnowszym standardom wizualnym i pozwalają wyróżnić się w cyfrowym świecie.

Oprócz kontynuacji wdrażania zwycięskiego projektu z Innovation Camp, Arete Project rozwija swoją działalność. Kolejnym przedsięwzięciem, we współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną, było stworzenie aplikacji dla ODN Rewers - lidera w zakresie tworzenia pomocy dydaktycznych i multimedialnych dla szkół. Udało im się w pełni sprostać temu wyzwaniu, co potwierdzają otrzymane referencje. Nie spoczywają na laurach - niedawno zaczęli współpracę z Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości oraz są w trakcie rozmów z kolejnymi klientami.

Dzięki temu, że ich umiejętności się uzupełniają, z przyjemnością podejmują się nowych zleceń. Wyzwaniem bywają jednak aspekty prawne związane z prowadzeniem spółki.

Przed założeniem spółki nie spodziewaliśmy się, ile będzie przed nami pracy formalnej. Nie wiedzieliśmy o obowiązku zgłoszenia się do CRBR, nie znaliśmy terminów podatkowych ani nie wiedzieliśmy, jak wyglądają formularze PIT-ów. Na szczęście wokół nas było wiele pomocnych osób - zespół Inkubatora Starter, nasz księgowy oraz Piotr Majewski - mój ojciec, który przeprowadził nas przez tę formalną dżunglę. Pomoc tych osób była nieoceniona w stawianiu pierwszych kroków

— Jakub Majewski

Arete Project: od lewej Maciej Kotowski, Adam Zasiński, Jakub Majewski i Hubert Matjaszczuk
Jakub Majewski podczas prezentacji sprzedażowej produktu

Jesteśmy już ekspertami

Historia Arete Project dopiero się zaczyna - ale to też dobry moment, żeby już inspirować innych i dzielić się nią z uczestnikami Innovation Camp by Starter w kolejnych jego edycjach.

Jakub Majewski, członek zespołu, został zaproszony w roli gościa, mentora oraz jurora obozu w 2023 roku.

Pierwszego dnia, w poniedziałek, wygłosił mowę motywacyjną dla uczestników obozu i podzielił się doświadczeniem z poprzedniej, wygranej edycji. Odwiedzał też siedziby partnerów obozu oraz prowadził rozmowy, doradzał i pomagał obozowiczom.

Podczas finału Jakub znalazł się w gronie ekspertów i przedstawicieli firm, aby wspólnie z nimi oceniać wypracowane projekty i wyłonić zwycięzcę.

„Wzięcie udziału w Innovation Camp, tym razem od tej drugiej strony, było wspaniałym przeżyciem. Z sentymentem patrzyłem, jak uczestnicy pracowali nad nowymi wyzwaniami - cały czas wracałem myślami do momentu, kiedy to ja i mój zespół byliśmy na ich miejscu. Myślę, że dla nich to też było wartościowe - każdego dnia mieli namacalny dowód, że ich rozwiązania mogą stać się początkiem do otwarcia firmy. Za każdego i każdą do dzisiaj trzymam kciuki i z niecierpliwością czekam na to, co przyniesie tegoroczna edycja Innovation Camp by Starter.” - zapewnia Jakub Majewski.

Kuba Majewski jako juror Innovation Camp by Starter 2023. W jury zasiedli również (od prawej): Michał Bojko z Dynatrace, Magdalena Wójtowicz z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Magdalena Osowska z Mostostalu.

Więcej informacji na stronach:

Facebook Inkubator Starter: Facebook

www.inkubatorstarter.pl

LinkedIn: www.linkedin.com/company/inkubator-starter

Create Next App (areteprojects.pl)